30.05.2023

Global News

Follow global news

Дані про майже 5000 загиблих через війну РФ в Україні є «лише невеликою частиною жахливої ​​реальності» – ООН

Координаторка системи ООН в Україні з гуманітарних питань Оснат Лубрані повідомила, що внаслідок повномасштабної війни Росії в Україні організації відомо про майже п’ять тисяч загиблих цивільних жителів і понад п’ять тисяч поранених. І це, за її словами, є «лише невеликою частиною жахливої реальності».

«І це не кажучи вже про цифри – які також не точні, оскільки ми не змогли перевірити всі отримані повідомлення – про пошкодження лікарень, шкіл, будинків», – наголосила вона на брифінгу 30 червня.

Крім того, за даними ООН, майже 16 мільйонів людей в Україні сьогодні потребують гуманітарної допомоги: води, їжі, медичних послуг, даху над головою, захисту. За словами Оснат Луюрані, це попередні цифри, які ООН зараз переглядає разом із нашими гуманітарними партнерами.

Понад шість мільйонів людей все ще залишаються внутрішньо переміщеними особами. Близько п’яти мільйонам – вдалося повернутися, але «багато хто знає, що вони можуть бути змушені знову тікати», наголосила представниця ООН.

«Понад 5,3 мільйона стали біженцями в інших країнах, я впевнена, що більшість із них навіть не уявляли, що зіткнуться з такою ситуацією», – заявила Лубрані.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були під російською окупацією.

Управління Верховного комісара ООН із прав людини змогло підтвердити 4677 випадків загибелі, 5829 – поранення цивільних людей в Україні через повномасштабну війну, розпочату Росією. Серед загиблих – щонайменше 321 дитина. Це дані до півночі 23 червня. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.

from Radio Svoboda